A legfontosabb információk áttekintése:
- Helyes edzés nélkül a tökéletes táplálkozás haszontalan, és fordítva.
- Sok különböző edzésfajta létezik – de közülük csak kevés ésszerű
- A leggyorsabb, azonban mindig a legrövidebb, melynek neve: HIT!
- Mike Mentzer és Dorian Yates a HIT-rendszer védelmezői voltak.
- Minél rövidebb és intenzívebb az edzés, annál eredményesebb az izomépítés!
A különböző edzési célok
Az edzés a táplálkozás mellett a másik alapösszetevő, amely döntően hozzájárul ahhoz, hogy elérjük célunkat, vagy örökké sikertelenül fussunk utána. Általában három olyan cél létezik, melyet az edzés, de a táplálkozás is befolyásol:
Edzési célok:
- fitnesz edzés
- teljesítményedzés
- egészséget szolgáló edzés
1. Fitnesz edzés
A fitnesz edzés célja a test összetételének megváltoztatása. Egyik oldalon fennáll a kívánság az izomtömeg mérsékelt építésére, a másik oldalon pedig a testzsír csökkentésére. A fitnesz edzés alapja a személy szerint megkívánt alak elérése, fő célként kitűzve a saját testtel való megelégedettséget.
A teljesítmény fokozása mellékes és nem igazán cél, mindamellett ezt szívesen tekintjük pozitív mellékhatásnak. Fitnesz edzésnél többnyire 12 – 15 ismétlést végzünk alkalmanként, és mérsékelt edzősúlyokat használunk.
2. Teljesítményedzés
A teljesítmény fokozása áll a középpontban, akár maximális erőkifejtés, akár maximális izomépítés formájában. Teljesítményedzés esetén a megfelelő edzési elvek, valamint intenzitási technikák optimális alkalmazásáról van szó, hogy bizonyos sportteljesítményt fejtsünk ki.
Példaként említhető a maratoni futás, a háromgyakorlatos erőemelés során a maximális súlyok mozgatása, vagy részvétel egy testépítő versenyen. A teljesítményedzéshez alapul szolgáló edzési elveket és intenzitási technikákat a következő részekben részletesen bemutatjuk, hogy gyakorlati alkalmazásuk korlátozás nélkül legyen megvalósítható.
3. Egészséget szolgáló edzés
Az egészséget szolgáló edzés esetében a testi egészség fokozásáról és megőrzéséről van szó. Az ezt a célt követő személyek többnyire idősebbek, vagy olyanok, akik számára az erőedzést betegségükből eredő panaszaik miatt orvosuk nem ajánlja. A túlsúly formájában jelentkező testsúly-problémák, az izület- vagy gerincproblémák az egészséget szolgáló edzés indítékát képezhetik.
A rendkívül nagy súlyok használatáról lemond, és testre szabott edzősúlyokat használ, melyek figyelembe veszik az adott testtípust. Az egész test heti kétszeri – 12 – 15 gyakorlatismétlésből álló – edzése példa lehet, melyet egy 30 perces kardio edzés követ.
Ami mindhárom célban közös: egyrészt testünk hormonális folyamatainak figyelembe vétele, másrészt a hatékony edzés alapelveinek betartása. Ezek nélkül az alapelvek nélkül elérhetetlen marad a kitűzött cél. Hogy miért, azt a következőkben közelebbről kifejtjük és részletesen elmagyarázzuk.